Bağıl değerlendirme sistemi nedir?

admin

Bağıl değerlendirme sistemi nedir?Bağıl değerlendirme sistemi nedir?


Bağıl değerlendirme sistemi, aynı dersi alan öğrencilerin başarılarının grup ortalamasına göre belirlenmesidir. Bu sistemde, bir öğrencinin başarı düzeyi ve ders geçme notu, kendisinin ve o dersi alan gruptaki diğer öğrencilerin, yarıyıl içindeki ara sınav ve dönem sonu sınavlarının katkı paylarına göre hesaplanan, ağırlıklı not ortalamalarından oluşur.

Mutlak bir not sınırının konmadığı bu sistemde notlar, o dersi alan grup içinde gösterilen performanslara göre belirlenir.

Performansın anlamı, bir bölüm veya programda o dersi alan öğrencilere göre bir öğrencinin ne durumda olduğudur. Yani amaç, bir programda o dersi alan öğrencilerin, ortalamanın ne kadar altında veya üstünde kaldığını ortaya koymaktır.

Bağıl Değerlendirmede, geçme notları bir anlamda önceden ilan edilemez. Bir programda o dersi alan öğrencilerin başarısı düşük ise düşük puanla dersten geçilebilmektedir. Başarının yüksek olduğu derslerde ise yüksek puanla o dersten ders tekrarına kalınabilmektedir.

Bu sistem bir anlamda, bir ölçme sonucunda elde edilen notların değerlendirilmesi yöntemidir. Ölçme ise öğrencilerin bir dersin ara sınav ve dönem sonu sınavında, soruları hangi oranda doğru yanıtladıklarını ortaya koyan, 100 veya farklı bir birimle ifade edilen işlemleri kapsar.


Açıköğretim Sistemi ile ilgili öğrenmek istediğiniz tüm sorular ve cevapları #sor|izle|öğren ile http://aofsss.anadolu.edu.tr adresinde.

#‎AnadoluÜniversitesi
http://www.anadolu.edu.tr

#‎AçıköğretimSistemi
http://www.anadolu.edu.tr/acikogretim

Bize ulaşabileceğiniz telefon numaralarımız
Açıköğretim Sistemi Etkileşim Merkezi 0850 200 46 10-19 (10 Hat) ve 444 10 26

Bu video işitme engellilere uygun olarak hazırlanmıştır.


 


  • BENZER BAŞLIKLAR
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir